Poradnik

Budownictwo energooszczędne – wpływ na zdrowie i komfort życia

2016-01-18

Pisaliśmy już o tym jak dużo zaoszczędzić można decydując się na budowę domu szkieletowego. Niższe koszty budowy i rachunki za ogrzewanie to jednak nie wszystko, co możesz zyskać dzięki budownictwu energooszczędnemu. Domy szkieletowe przynoszą szereg korzyści dla zdrowia i komfortu życia ich mieszkańców. Nie wierzysz? Czytaj dalej.




22 tysięcy zdrowszych oddechów dziennie


Człowiek wykonuje ok. 22 tysięcy oddechów dziennie, a przez jego płuca przepływa w tym czasie ponad 10 litrów powietrza. Jakie znaczenie ma jego jakość? Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca życie o ok. 10 miesięcy przyczyniając się przy tym do szeregu chorób płuc i nie tylko. Chcesz żyć dłużej i w lepszej kondycji zdrowotnej? Równowaga między odpowiednią wentylacją, temperaturą i wilgotnością jaka występuje w domach szkieletowych gwarantuje wysoką jakość powietrza, a co za tym idzie dłuższe życie w większym komforcie.

 

Rzucamy światło na światło


Oświetlenie dzieli się na naturalne i sztuczne. Zdrowsze dla człowieka i jego oczu jest oczywiście światło naturalne. W związku z tym w budownictwie energooszczędnym dąży się do tego, by warunki oświetlania sztucznego były jak najbardziej zbliżone cechami do naturalnego. W jaki sposób się to odbywa? Choćby poprzez zwiększenie powierzchni szklenia przegród zewnątrznych. Samopoczucie poprawia nam się nie tylko w wyniku zwiększenia dostępu do światła dziennego, ale również po ujrzeniu niższych rachunków za ilość zużywanej na oświetlenie energii.

 

Zdrowe drewno


W budowie domów tradycyjnych wykorzystuje się materiały, które dość często zawierają szkodliwe, toksyczne substancje. Wydzielają się one z czasem wpływając negatywnie na zdrowie mieszkańców. Tego rodzaju problemy nie istnieją w przypadku prefabrykowanych domów szkieletowych. Zarówno drewno jak i inne elementy wykorzystywane w budowie są pochodzenia naturalnego, tworząc zdrowy dla przyszłych mieszkańców mikroklimat.

 

3 stopnie Celsjusza więcej do szczęścia


Temperatura odczuwalna w domach szkieletowych jest o 3 stopnie Celsjusza wyższa niż w domach tradycyjnych. Nabiera to szczególnego znaczenia zwłaszcza w chłodne czy mroźne dni. Podstawą domów energooszczędnych są szczelne i ciepłe przegrody, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Sprawia to, że temperatura w pomieszczeniach utrzymuje się na względnie stałym i wysokim poziomie. Z punktu widzenia komfortu mieszkania jest to bardzo istotna właściwość.

 

Wydajesz mniej – czujesz się lepiej


Tradycyjne budownictwo pociąga za sobą wzmożone wydatki na ogrzewanie, co jest jedną z przyczyn zjawiska zwanego ubóstwem energetycznym. Mamy z nim do czynienia, kiedy gospodarstwo domowe zmuszone jest przeznaczyć co najmniej 10% dochodów na rachunki za ogrzewanie. Szacuje się, że liczba osób, których nie stać na taki wydatek przekroczy niebawem 125 milionów. Generuje to wiele problemów – zarówno ze zdrowiem fizycznym (niedostateczny poziom ogrzewania sprzyjać może zwiększonym zachoorowaniom, zwłaszcza u dzieci) jak również psychicznym (osoby, których dotknęło usbóstwo energeetyczne są bardziej podatne na depresję, itp.). Domy energooszczędne takie jak prefabrykowane domy szkieletowe to rozwiązanie, które może pomóc w redukcji tego zjawiska. Ogrzewanie tego rodzaju budynków wymaga średnio ok. 4 tysięcy złotych mniej niż ogrzewanie domów tradycyjnych, co bez wątpienia wzbogaci niejeden budżet domowy.