Poradnik

Dom tradycyjny a dom prefabrykowany – co je różni?

2016-01-18

Budowa domów szkieletowych nie jest w Polsce tak popularna jak choćby w Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich. Coraz więcej osób wybiera jednak tę technologię zdając sobie sprawę z tego, że to budowa domów energooszczędnych, a nie tradycyjnie murowanych jest przyszłością budownictwa. Dlaczego? O różnicach między tymi dwiema technikami poniżej.




Dom szkieletowy a murowany: materiały


W każdej z omawianych technologii budowania sięga się po inne materiały. W budowie domów szkieletowych wykorzystuje się prefabrykaty, czyli gotowe elementy, które składane są później na placu budowy. Głównym surowcem jest tu drewno, które powinno być odpowiednio wysuszone przemysłowo i mieć wilgotność poniżej 18%. W domach murowanych wykorzystuje się materiały takie jak cegła czy beton. Panuje powszechne przekonanie o tym, że są one dużo trwalsze niż drewno, ale czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że domy szkieletowe mogą przetrwać setki lat – wystarczy trzymać się podstawowych zasad tej technologii budowania.


Dom szkieletowy a murowany: fundamenty


Istotną kwestią różnicującą oba style budowania są fundamenty. Konstrukcja domu szkieletowego jest dużo lżejsza od domu murowanego, ponadto powoduje mniejsze obciążenia wywierane na grunt, co sprawia, że można w ich przypadku wykonać węższe fundamenty bez przymusu opierania ich na szerokich ławach. Ponadto w przypadku domów prefabrykowanych ściany fundamentowe nie muszą być szersze niż 25 cm.


Dom szkieletowy a murowany: czas budowy


Dom prefabrykowany powstaje w ciągu kilku dni, a wykończyć można go w ciągu kilku miesięcy. Warto dodać, że prace nad nim podejmowane mogą być w każdych warunkach pogodowych, również zimą. Inaczej rzecz się ma w przypadku domów tradycyjnych – tu budowa jest procesem czasochłonnym. Trwać może nawet kilka lat, a towarzyszą jej zazwyczaj przerwy wywołane zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami, które uniemożliwiają poprawne przeprowadzenie prac.


Dom szkieletowy a murowany: rozbudowa i mobilność


Modułowy system ścian w domach prefabrykowanych ułatwia jego rozbudowę. Dom prefabrykowany przenieść można ponadto w inne miejsce. Operacje tego rodzaju są bardzo utrudnione w przypadku domów murowanych, które są budynkami statycznymi. Ich rozbudowa pochłania dużo czasu i kosztów, a do tego wymaga czasowej przeprowadzki.


Dom szkieletowy a murowany: koszty


Budowa domów energooszczędnych się opłaca, czego nie można powiedzieć o domach murowanych. Oprócz kosztów budowy generują one również wysokie koszty użytkowania, zwiększając generalne zużycie energii. Domy prefabrykowane budowane są z naturalnego i taniego surowca jakim jest drewno. Dodatkowo, z racji krótkiego czasu budowy, niższe jest też w ich przypadku zużycie wody i energii elektrycznej. To nie tylko nie generuje dodatkowych kosztów finansowych, ale również ekologicznych. Koszty związane z eksploatacją domu prefabrykowanego mogą być niższe od kosztów utrzymania domu murowanego nawet o 70%!