Poradnik

5 korzyści jakie płyną z budowy domów szkieletowych

2016-01-18


Wyobraź sobie, że masz dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Któż nie marzy o tak dużym i przestrzennym mieszkaniu? Dla wielu jest ono niestety poza zasięgiem – przede wszystkim przez wzgląd na wysokie koszty budowy. Bez wątpienia są one wysokie w przypadku tradycyjnych domów murowanych, ale czy to samo tyczy się domów prefabrykowanych? Obliczyliśmy koszty budowy jednych i drugich i oto rezultaty. Okazało się, że na budowie domu szkieletowego możesz zaoszczędzić nawet 260 tysięcy złotych! Skąd taki wynik? Poniżej przedstawiliśmy pięć wymiernych korzyści jakie płyną z budowy domu z prefabrykatów. Za co zapłacisz mniej?




1. Mniej za oczekiwanie

Jak już wyżej wspomnieliśmy, czas budowy domów szkieletowych liczy się w miesiącach, w przypadku domów murowanych – w latach. Wiąże się to też z określonym czasem oczekiwania na przeprowadzkę do nowego domu, a co za tym idzie – z kosztami wynajmu dotychczasowego mieszkania. Przyjmijmy, że miesięczny koszt wynajęcia mieszkania to koszt ok. 1500 złotych. Budowa domu murowwanego trwa ok. 24 miesięce, do tego dochodzą 2 miesiące na prace wykończeniowe, co daje w efekcie ok. 38 tysięcy złotych wydane na czynsz w oczekiwaniu na własne mieszkanie. W przypadku domu prefabrykowanego oczekiwanie to kosztuje ok. 8 tysięcy (3 miesiące budowy + 2 miesiące wykończenia x 1500 zł). Oszczędność na budowie domu szkieletowego wynosi zatem ok 30 tysięcy złotych.


2. Mniej za prąd i wodę


W czasie budowy domów prefabrykowanych zużycie wody i prądu jest minimalne – większość prac ma bowiem miejsce w zakładach, na placu budowy odbywają się już tylko prace montażowe. Szacuje się, że towarzyszy im zużycie energii na poziomie 500 złotych miesięcznie (2 tysiące złotych w czasie całej budowy), czyli dwukrotnie mniej niż w przypadku domów murowanych, gdzie w ciągu 12 miesięcy prac na prąd i wodę wydaje się ok. 12 tysięcy złotych. Zysk na budowie domu szkieletowego wynosi zatem w tym przypadku ok. 10 tysięcy złotych.


3. Mniej za składowanie i wywóz odpadów


Budowa domów prefabrykowanych generuje mniejszą ilość śmieci niż budownictwo tradycyjne. Większość prefabrykatów wykonuje się poza placem budowy, co praktycznie eliminuje problem wywozu odpadów dając oszczędności w wysokości ok. 6 tysięcy złotych.


4. Mniej za kierownika budowy


Kierownik budowy w przypadku domów prefabrykowanych zatrudniony jest na ok. 4 miesiące, czyli okres mniej więcej trzy razy krótszy niż podczas budowy domu murowanego. Przyjmując, że jego wynagrodzenie wynosi 1000 złotych miesięcznie, daje nam to oszczędność rzędu ok. 8 tysięcy złotych.


5. Mniej za ogrzewanie


Domy szkieletowe nie bez przyczyny zaliczane są do domów z kategorii budownictwa energooszczędnego. Ich ogrzanie kosztuje ok. 4 tysięcy złotych mniej niż ogrzanie domu tradycyjnego. Przyjmując, że użytkujemy dom przez ok. 50 lat, oszczędności związane z ogrzewaniem sięgają zatem ok. 200 tysięcy złotych. Po dodaniu wszystkich zaoszczędzonych na budowie domu szkieletowego pieniędzy uzyskujemy prawie 260 tysięcy złotych, które pozostaną w Twoim portfelu. To się opłaca!