Poradnik

7 mitów na temat domów szkieletowych

2016-01-17

Amerykanie kochają domy szkieletowe. W Polsce wciąż ustępują one tradycyjnym domom murowanym. Dlaczego? Powodem są stereotypy na ich temat, które wynikają głównie z niewiedzy. Poniżej przedstawiamy i obalamy 7 najczęściej pojawiających się mitów na temat domów szkieletowych. Zapraszamy do lektury.




1. Domy szkieletowe są droższe od murowanych

Koszty budowy i użytkowania domów szkieletowych są niższe niż w przypadku domów murowanych. Szacuje się, że murowany dom o powierzchni ok. 150 m2 z poddaszem użytkowym garażem i kotłownią kosztuje ok. 334 tysięcy złotych, zaś w technologii szkieletowej ponad 20 tysięcy złotych tańszy.

 

2. Domy prefabrykowane są nietrwałe

Minimalny okres trwałości domów szkieletowych wynosi ok. 50 lat, a przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji może ten czas wydłużyć nawet kilkukrotnie. Dowodem tego może być choćby siedziba pizzerii „Joe's Pizza” na Manhattanie w Stanach. Mieści się ona w domu szkieletowym wybudowanym w 1822 roku!

 

3. W domach szkieletowych jest chłodniej

Domy szkieletowy niemal w całej swojej grubości są izolacją cieplną, w związku z czym są cieplejsze. Ponadto nie posiadają bezwładności cieplnej, co oznacza, że ogrzewa się w nich tylko powietrze – nie ściany. Dzięki temu w takim domu łatwiej reguluje się temperaturę. Dom szkieletowy nagrzewa się od temperatury 10 st. C do 21 st. C w zaledwie 2 godziny (dom murowany potrzebuje na to 48 godzin).

 

4. Domy prefabrykowane są łatwopalne

Wbrew obiegowym opiniom domy szkieletowe charakteryzuje wysoka ogniotrwałość. Gwarantuje ją ochrona, którą stanowią od strony wewnętrznej budynku płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe. Ponadto konstrukcja wypełniona jest wełną mineralną, która również należy do materiałów ogniotrwałych.

 

5. Domy z drewna są bardziej narażone na wilgoć, zagrzybienia i wykwity

Zagrożenie biodegradacją w domach szkieletowych jest takie samo jak w domach murowanych. Wystarczy znać podstawy technologii, by ustrzec się przed problemami z wilgocią. Mowa tu choćby o nieużywaniu mokrego drewna do budowy czy poprawnie wykonanym ociepleniu i odpowiedniej wentylacji.

 

6. Domy szkieletowe – tak, ale nie w Polsce

Niektórzy uważają, że domy szkieletowe nie są dobrym rozwiązaniem w warunkach polskich. Wskazują oni na to, że technologia ta najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie klimat jest dużo łagodniejszy. Warto jednak zauważyć, że domy szkieletowe budowane są również w Skandynawii i w Kanadzie, czyli rejonach dużo zimniejszych niż Polska. W obiegu pojawia się również opinia jakoby Polacy nie potrafili budować domów prefabrykowanych. O ile kilkanaście lat temu rzeczywiście sprawiały one rodzimym firmom problemy, o tyle teraz nie odbiegamy jakością produkowanych domów od najwyższych standardów europejskich i amerykańskich.

 

7. Budowa domów szkieletowych niszczy lasy

Przeciwnicy domów szkieletowych często podnoszą argument dotyczący niszczenia polskich lasów jako że głównym budulcem w tej technologii jest drewno. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż na tradycyjny dach do domu murowanego potrzeba nie wiele więcej drewna niż na budowę całego domu prefabrykowanego! Ponadto, przez lata praktykowania technologii szkieletowej zoptymalizowano produkcję drewna do budowy, dzięki czemu jego zużycie jest niewielkie, a bilans drzewny w Polsce korzystny.