Rodzaje i zalety domów szkieletowych
2016-01-18
Powiadają, że mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. O ile w technikach sadzenia drzew i płodzenia dzieci zasadniczo nic się nie zmienia, to w branży budowlanej z biegiem czasu pojawia się coraz więcej nowości. Obecnie nie musimy już korzystać tylko z wachlarza rozwiązań tradycyjnych. Coraz bardziej popularna staje się technologia budowy domów szkieletowych, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na ekologiczne i energooszczędne wyroby, również w branży budowlanej. Na czym ta technologia polega? Jakie są jej rodzaje i zalety? Dowiesz się o tym zapoznając się z niniejszym materiałem.
Czym jest "dom szkieletowy"?
Idea budowy domów szkieletowych dotarła do nas zza Oceanu – tam, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie moda na domy prefabrykowane zadomowiła się już na dobre. Mianem domu szkieletowego określa się budynek, którego konstrukcję tworzą drewniane elementy nośne budynku. Zasadniczo różni się on od tradycyjnie wznoszonych budynków, a różnice te tkwią między innymi w sposobie stawiania, specyficznych właściwościach, a także sposobie użytkowania. Domy szkieletowe zazwyczaj budowane są w technice fundamentu oszczędnego, co znacznie przyspiesza czas potrzebny na wykonanie fundamentów (nawet o kilka tygodni). Na dalszych etapach budowy nie jest konieczne wykonywanie robót mokrych, co sprawia, że domy szkieletowe śmiało mogą być wznoszone nawet zimą.
Rodzaje domów szkieletowych
Istnieje kilka sposobów wznoszenia domu szkieletowego. Najpopularniejsze style to:
- skandynawski i szwedzki,
- niemiecki,
- amerykański i kanadyjski.
Spośród wszystkich typów najcięższym jest typ dom szkieletowy budowany w stylu niemieckim. Skandynawskie i szwedzkie konstrukcje częściej są wykonywane jako domy prefabrykowane w różnym stopniu zaawansowania niż wykonywane w miejscu budowy. W przypadku konstrukcji amerykańskich i kanadyjskich często określane są one mianem lekkich konstrukcji szkieletowych, gdyż konstrukcja ścian, stropów i dachów osycluje w nich wokół 38 mm.
Jakie korzyści płyną z użytkowania domów szkieletowych?
- Oszczędność czasu
Decyzję o budowie domu szkieletowego podjąć powinni przede wszystkim ci, którym zależy na szybkim zamieszkaniu w swoich czterech kątach. Poza pracami fundamentowymi nie występuje konieczność przeprowadzania przerw technologicznych, w związku z czym czas budowy wynosi zaledwie 3 miesiące.
- Oszczędność pieniędzy
W związku z tym, że prace nad budową domu szkieletegowego trwa krótko, sprawia to, że nie trzeba ponosić wysokich nakładów na robociznę. Koszty ogólne obniża również możliwość wstępnej prefabrykacji elementów.
- Ekologia
Materiały, które wykorzystywane są do budowy domów szkieletowych są przyjazne środowisku: nie emitują szkodliwych substancji, nie są również promieniotwórcze. Zdrowie mieszkańców tego rodzaju budynków nie jest w żadnym stopniu zagrożone.
- Lekkość konstrukcji
Lekkość konstrukcji przyciaga kolejne oszczędności, co jest związane z tańszym transportem i montażem, który nie wymaga wykorzystywania skomplikowanych urządzeń.
- Łatwość budowy i rozbudowy
Domy szkieletowe można bez problemu rozbudowywać, przebudowywać, modyfikować. Jest to wyjście korzystne zwłaszcza dla tych, którzy planują inwestycje wieloetapowe.
- Niezależność od warunów atmosferycznych podczas budowy
Domy szkieletowe można konstruować w niemalże każdych warunkach przez cały rok. Można to zatem robić również zimą kiedy ceny materiałów budowlanych na rynku są najniższe, a to pociąga za sobą kolejne oszczędności.
- Świetna izolacja cieplna
Większą część ścian w domach szkieletowych stanowią materiały izolacyjne, w związku z czym wnętrze domu jest cieplejsze. Dodatkowo sprzyjający jest fakt, że materiał konstrukcyjny, czyli drewno, jest naturalnie wyposażony w korzystne parametry izolacyjne. Domy szkieletowe pomagają zatem znacząco zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Zobacz także:
5 korzyści jakie płyną z budowy domów szkieletowych
7 mitów na temat domów szkieletowych
Wybrane realizacje
Cena: 176 500 PLN
Cena: 195 000 PLN
Cena: 192 200 PLN
Cena: 199 100 PLN
Cena: 213 200 PLN
Cena: 224 700 PLN
Cena: 229 500 PLN
Cena: 242 600 PLN
Cena: 234 500 PLN
Cena: 255 900 PLN
Cena: 336 400 PLN
Cena: 363 400 PLN
Cena: 197 100 PLN
Cena: 209 400 PLN
Cena: 222 800 PLN
Cena: 229 800 PLN
Cena: 247 100 PLN
Cena: 243 500 PLN
Cena: 249 800 PLN
Cena: 254 300 PLN
Cena: 283 100 PLN